FASHION TIP MODELA
Svaki santimetar je bitan!
Ako pričamo o runway (high) fashion tipu modela, onda je izuzetno važno da se uklapate u odeću koju prave dizajneri, da biste mogli biti angažovani. Modni dizajneri tradicionalno prikazuju svoje kolekcije dva puta godišnje. Kolekcije za jesen/zima i proleće/leto prikazuju pre svega BUYER-ima (bitnim kupcima). Buyeri su ključna reč – ključni su jer ako revija nije organizovana sa prisustvom kupaca onda je ta revija čisto zabavnog karaktera. Dizajneri svoje kreacije prave u samo jednoj veličini, i angažuju modele da tu garderobu prikažu na najbolji mogući način i baš onako kako je dizajner zamislio. Na kastinzima dizajner gleda proporcije tela modela i bira samo one modele na kojima garderoba idealno stoji. Zato morate biti određene građe i izgledati baš onako kako dizajner traži da biste dobili posao. Za revije je bitnija građa od lepote lica. Na revijama niste sami , već se prikazujete sa drugim modelima i kada se čitava kolekcija predstavlja u defileu modela na kraju revije, zbog što boljeg utiska i skladnijeg izgleda svi modeli su približno iste visine. Takođe, ako je dizajner zamislio i napravio haljinu određene dužine, on kao takvu i želi da je prikaže. Nizak ili previsok model pokvariće opšti utisako haljini i smanjiće šansu da se ona dobro proda kupcima. Isto važi i za rukave, i sve ostale delove garderobe. Ako neko smanjuje šansu da se nešto prikaže u najboljem svetlu, zašto bi ga neko angažovao? Eto, zašto su santimetri bitni. Nekim modelima je priroda dala ono što im je potrebno od izgleda da bi bili ovaj tip modela.To je onaj napoznatiji oblik modelinga - naslovnice modnih časopisa, revije po Parizu, NY i td. i pravila o izgledu modela su ovde striktna. Ako vam priroda nije dala ovaj izgled , nikada nećete biti ovaj tip modela. Visina za fashion modele je od 176cm do 182cm za devojke, a za momke od 186cm do 190cm. Međutim, visina nije jedina bitna. Za fashion modela morate biti tanke građe. Nije važno koliko imate kilograma, važno je koliki su vam obimi. Postoje ljudi koji imaju istu visinu, ali različite obime i zbog toga nisu isti tip modela. Za fashion modela morate imati mali obim grudi, tanak struk i obim kukova manji od 90cm. Za muške modele takođe važi da moraju biti tanke građe, ali definisanog izgleda. Uz fizički izgled ovi modeli moraju umeti da hodaju na pisti na pravi način, jer sam fizički izgled nije dovoljan za angažovanje. Potrebno je savladati i određene veštine koje ovaj posao podrazumeva. Ova vrsta modela je najtraženija u poslu i najviše zarađuje.
|
Fashion tip modela angažuje se i za modne editorijale. Za razliku od fashion runway (pista) modelinga modeli za modne editorijale mogu biti niži rastom, pa tako posao mogu dobiti i oni sa visinom od 174cm. Izgleda da je editorijal modeling jedan od najglamuroznijih poslova uz fashion runway modeling, zahvaljujući činjenici da modeli prikazuju najekskluzivnije predmete i modele visoke mode. Editorijal modeling se takođe pokazao i kao odlična prilika da se fotografije korišćene za editorijal ne koriste ograničeno samo za magazine već mogu postati deo nacionalne reklamne kampanje ili promocije određene dizajnerske kolekcije. Magazini, zapravo, modni magazini, koji su poznati širom sveta kao što su Vogue, Love, Elle, Marie Claire itd, modu stavljaju u prvi plan i većinu svojih stranica posvećuju upravo modnim temama. U mnogim editorijalima magazina modeli nose ono što modni urednici magazina smatraju da će biti sledeći modni trend. Editorijal modeling ima daleko veću slobodu u kreativnosti u poređenju sa runway fashion modelingom jer ostavlja slobodu fotografu da kreira izgled editorijala, a ponekad da napravi i neke extremne fotografije. Najveći uspeh u editorijal modelingu ste postigli ukoliko postanete lice sa naslovne strane nekog svetskog poznatog modnog magazina, posebno ukoliko budete na naslovnoj strani internacionalnog izdanja. Editorijal modeling obuhvata različite vrste modela jer se razlikuje namena editorijala - da li je editorijal za magazin ili da bi se predstavio rad određenog kreatora. Ovakva fotografisanja su isključivo profesionalna i uključuju angažovanje frizera, šminkera, garderobera, stiliste, fotografa, asistenata, reditelja itd. Editorijal modeling često zahteva od modela da obuče neki komad garderobe koji ne bi inače nosio i ne odgovara karakteru ili estetskim principima samog modela. Međutim, model mora maksimalno profesionalno da odradi svoj posao i da garderobu izreklamira na najbolji mogući način. Za razliku od runway modela, modeli za editorijale nemaju striktne odrednice za visinu, građu i izgled uopšte, ali u svakom slučaju se očekuje da imaju zdrave zube i kosu, lepu i negovanu kožu i da se uklapaju u određene konfekcijske brojeve što zavisi od vrste editorijala. Za modele na početku karijere editorijal modeling može biti odskočna daska za high fashion modeling. Ova vrsta poslova ili nije plaćena uopšte ili nije dobro plaćena kao drugi poslovi u modelingu, ali je odlična za sticanje reputacije i za dobijanje isečaka iz novina koji se koriste(stavljaju) u portfolio modela. Ova vrsta posla nije angažovanje od kojeg se može mnogo zarađivati, pa ipak spada pod profesionalni modeling. Poenta je u estetici i konceptu koje samo profesionalni fashion model može da iznese. Modni časopisi nisu konzervativni kao drugi časopisi pa mogu angažovati i ekstremnije ili modele koji imaju „specifičnu“ lepotu.
|
Fashion tip modela visine od 174cm angažuje se na poslovima Showroom-a. Showroom je mesto na kojem u određenom terminu u toku godine kupci mogu da dođu da pogledaju kompletnu kolekciju. Osim na revijama u sklopu fashion week-ova prodaja kolekcije se vrši i kroz showroom-ove. Model garderobu prezentuje potencijalnim kupcima u pokretu kao na reviji i zato je osim fizičkog izgleda veoma bitna i harizma modela kao i koliko je vešt u prezentaciji uživo.
Fashion modeli , takođe, se angažuju za modne kataloge i lookbook-ove. Odštampano je mnogo kataloga u kojima je predstavljena garderoba. Modeli angažovani za onu vrstu posla odabrani su zato što najbolje predstavljaju ideju projekta, kolekcije ili kompanije (nema mnogo dvadesetogodišnjaka u katalozima garderobe za ozbiljne poslovne ljude u srednjim godinama). Ovi modeli imaju klasičnu lepotu, visinu, mršavost, zdrav i lep izgled. Marketinška ideja je u poistovećivanju – ako kupite ovu garderobu i vi ćete izgledati dobro kao model na slici. Katalog modeling je obično dobro plaćen zbog velikog broja fotografija koje se moraju napraviti. Za jedan katalog potrebno je nekada odraditi i više od nedelju dana fotografisanja. KATALOG je prikaz najnovijih kolekcija za proleće/leto, jesen/zima na kojoj su modeli prikazani na fotografijama. A fotografije u katalogu su modne fotografije sa akcentom na proizvodu (odeća, obuća, nakit, kupaći kostimi, donji veš...). Modeli angažovani za katalog određenog modnog dizajnera, odnosno u oblasti high fashion modelinga, moraju imati mere i izgled kao i high fashion runway modeli.
|
Fashion modeli angažuju se i na poslovima koji se zovu fitting. Fit model je osoba koju koriste modni dizajneri ili proizvođači garderobe da bi isprobali da li garderoba fituje odnosno odgovara građi. S obzirom da se dizajnerska garderoba izrađuje u samo jednoj veličini, pre nego što počne da se proizvodi za prodaju, veoma je bitno da se taj jedan komad prikaže u svom svom savršenstvu kako bi bio prodat. Prikaz dizajnerskog dela na ljudskom telu je ono što dizajneri žele, a fit model služi da se na njemu isproba zamišljeno/napravljeno u naravno, određenoj veličini. Konfekcijski broj i građa (visina, obimi, dužina ruku i nogu) koji model nosi zavisi od želja i potreba kreatora ili proizvođača. Fashion FIT model ima savršene proporcije za određenu veličinu odeće (konfekcijski broj). Dizajneri i veliki proizvođači garderobe iznajmljuju FIT modele da bi videli kako garderoba izgleda kada se obuče i u pokretu. Ključ uspeha za FIT modele je da nikada ne izgube ili ne dobijaju. Čak u obimu ili u kilogramima u kilaži FIT model može biti stalno i zaposlen u proizvodnji (fabrika koja proizvodi) modnoj kompaniji.
VIŠE O FIT MODELINGU PROČITAJ OVDE |